Upozornění: I během vánočních svátků přijímáme objednávky, budou ale expedované až na začátku ledna 2025. Děkujeme za pochopení a přejeme Vám krásné Vánoce.

Kolik by měla vaše kočka sníst?

Krmení kočky není jen o utišení jejího hladu, ale také o dodání živin nezbytných pro její zdraví a zajištění její správné tělesné hmotnosti. Krmení by mělo brát v úvahu několik faktorů, které ovlivňují kalorické potřeby zvířete: věk, hmotnost a aktivitu. V úvahu je třeba vzít i jeho zdravotní stav.

Kolik by měla kočka mít krmiva?

Ve volné přírodě kočky loví téměř neustále, takže mohou sníst 12 - 20 malých jídel denně (například myš). V případě domestikovaných zvířat by měl dospělý jedinec dostat alespoň 3 až 5 malých porcí. Celkové denní množství je přibližně 200 - 300 g vlhkého krmiva (2 - 3 sáčky), nebo přibližně jednu misku suchého krmiva (průměrná denní dávka krmiva pro středně dospělou kočku 3 - 5 kg je 45 - 70 g). Kolik krmiva kočka v praxi sní, obvykle závisí na jejích individuálních preferencích – kočky jsou většinou vybíravé a je třeba dávat velký pozor na jejich individuální preference. Je dobré najít kompromis mezi potřebami mazlíčka a vaším životním stylem, který mu často brání v systematickém podávání pěti čerstvých jídel denně.

Při určování velikosti porce je potřeba dávat pozor i na druh jídla – zda ​​je suché nebo mokré. V závislosti na tom se obsah živin počítá trochu jinak. Vyplatí se také používat dávkovací tabulky na etiketách krmiv – v tomto případě je užitečné umět je správně interpretovat. Dávkovací tabulky na krmivech značky Fitmin jsou vždy doporučená denní dávka – na celý den psa. Tuto gramáž můžete rozdělit podle množství jídel, které vašemu parťákovi dáváte (například 220 g je doporučená denní dávka krmiva a tu rozdělíte na dvě jídla po 110 g.

Jí vaše kočka hodně nebo málo - jak krmit kočku

Faktory, které ovlivňují kalorickou potřebu kočky

Krmivo pro koťata je obvykle lépe stravitelné, ale bohatší na vitamíny, minerály a tuky než krmivo pro dospělé kočky. Typ krmiva pro seniory je zase lehce stravitelné a nízkokalorické, protože senioři mají méně fyzické aktivity. Pokud jde o věk, vyplatí se dodržovat doporučení výrobce popsaná na etiketě.

Krmiva pro kočky jsou důležité pro dobrý vývoj kočky po celý její život. Zde si můžete prohlédnout naši nabídku suchých krmiv pro kočky. Pokud si nejste jisti krmivem, které vybrat napište nám na chat nebo zavolejte (kontakty jsou nahoře na stránce).

Mokré nebo suché krmivo – ovlivňuje druh jídla velikost porce?

Mokré krmivo pro kočky obsahuje 70 - 80 % vody, suché krmivo obsahuje až 10 % vlhkosti. To znamená, že vlhké krmivo je méně kalorické a mělo by se během dne podávat ve větším objemu. Cca 100 gramů vlhkého krmiva obvykle odpovídá cca 20 gramům suchého krmiva. Jde samozřejmě o obecné údaje a opět – nejlepší je číst informace na obalu konkrétního krmiva nebo se poradit s výrobcem.

Mokrá krmiva pro kočky ve formě kapsiček nebo konzerv seženete i na našem eshopu. Zde si můžete vybrat.

Štítek na krmivech pro kočky: jak číst informace na obalu o doporučené porci?

Pro správnou interpretaci informací na etiketě o doporučených denních dávkách pro kočku byste měli vzít v úvahu věk zvířete, tělesnou hmotnost, způsob krmení (suché, mokré nebo smíšené) a frekvenci krmení. Štítky na krmivech nebo doporučené dávkování vám nejčastěji říkají, kolik by vaše kočka měla sníst krmiva, pokud se může zařadit do kategorie dávkování, pokud budete krmit výhradně tímto produktem, a zobrazují celkové denní množství potravy.

Denní porce kočky - správně krmit

Jak poznáte, že vaše kočka jí příliš mnoho nebo příliš málo?

Stojí za zmínku, že některé kočky se i přes správné krmení neustále dožadují potravy a jsou hladové – proto, pokud máte doma kočku s obrovským apetitem, měli byste k jejímu krmení přistupovat s rozumem, abyste ji nepřekrmovali. Když je mazlíček velký a aktivní a denní porce krmiva se mu zdá být příliš malá (např. snadno cítíte a vidíte žebra kočky), vyplatí se použít doplňkovou svačinu, například ve formě pamlsků nebo superprémiové kvalitní suché krmivo pro kočky.

Na druhou stranu, pokud kočka i přes krmení dle doporučení přibírá, je třeba snížit její denní kalorický příjem, například přechodem na nízkokalorické krmivo. Kočka, která se nárazově přejí krmiva, může zvracet nebo mít průjem – proto se vyplatí věnovat pozornost i těmto aspektům.

Pokud se obáváte o váhu vašeho mazlíčka, neotálejte – zajděte k veterináři na preventivní prohlídku, abyste zjistili zdravotní stav a včas a správně řešili preventivní opatření.

 mceclip0-3