Sice se nám pomalu prodlužují dny, ale jde to opravdu pomalu a ruku na srdce, komu z Vás se chce jít hezky se psem na procházku, když přijdete domů za tmy. Jedna věc je rychle zvíře vyvenčit, o tom není třeba diskutovat, a druhá je zvíře nechat proskotačit a trochu ho unavit. Věděli jste, že 15 minut přemýšlení dokáže psa unavit stejně jako 40 minut trvající procházka? Nebo že čichání vyžaduje velkou míru soustředění a zvyšuje sebedůvěru zvířete? A co teprve, až se dozvíte, že trendy ve výcviku psů jsou hodně podobné jako ty ve výchově dětí....
Naše firemní Fitmin chovatelka Lucie Šafářová zmiňuje tři možnosti, jak zvíře zabavit a rozvíjet:
1. Hlavolamy
2. Hry
3. Trénink cviků
1. HLAVOLAMY
Hlavolamy mohou být výborným pomocníkem při zabavení psa. Buď si je koupíme nebo můžeme být mnohem kreativnější a nějaké si vyrobit sami.
Parádní je využít třeba papírový karton od vajíček, do kterého schováme pamlsek. Také ruličky od toaletního papíru můžeme využít jako skrýš pro pochoutku. Dále můžeme pamlsky umístit třeba na dno plastové (nebo klidně i papírové) krabice a zakrýt je právě ruličkami, o které se zvíře při hledání pamlsků nijak nezraní. Pro větší nebo divočejší psy můžeme použít plechovou formu na muffiny, do které vložíme pamlsky a zakryjeme je tenisovými míčky, stejnou funkci u malých psů mohou mít formičky na led, které zakryjeme hadříkem nebo papírem. Nebo pochoutky rozmístíme na starém ručníku, ten pak opatrně i s pamlsky zarolujeme a potom necháme zvíře, aby si ručník rozvinulo a postupně se odměnilo. Pro učenlivé jedince můžeme na srolovaném ručníku ještě umotat uzel. A naopak: pro méně učenlivá zvířata ručník s pamlsky nerolujeme, ale jen uchopíme uprostřed a zlehka stočíme, tak se pes k pamlskům dostane mnohem snadněji. Kreativní hospodyňky mohou psíkovi spíchnout hrací dečku s různými kapsičkami a otvory (hlavně nepoužívat žádné patenty, knoflíky, gumičky, zipy, brzdičky aj. – zvíře by se o ně mohlo zranit). Pozor! Je potřeba začít pomalu, takže aby zvíře vědělo, co od něj očekáváme, pochoutku nejdříve do krabičky od vajíček jen položíme a dáme pokyn „hledej“. To platí pro všechny druhy hlavolamů a skrýší. U srolovaného ručníku, necháme nějakou pochoutku hned na kraji, aby ji pes našel. Když ji najde, pochválíme ho, aby věděl, co je cílem hry. Velmi důležité je v průběhu hry nezapomenout, že ji hrajeme pro zábavu a abychom si společný čas užili. Je jedno, jak rychle pes pamlsky najde nebo jestli bude ručník rolovat pomaloučku čumáčkem nebo s ním pořádně zaklepe. Samozřejmě není žádoucí, aby zvíře ručník rozcupovalo na cucky.
Pokud všichni odejdou do práce a pes doma osiří, můžeme mu nechat na hraní různé hračky, samozřejmě bezpečné a vyzkoušené, které zvířeti neublíží. Výborné jsou různé gumové míčky a zásobníky, ze kterých je třeba „vydolovat“ pochoutku či granuli, nebo dentální hračky. Je také dobré cca jednou za 14 dní hračky obnovit, nebo staré někam schovat a vyměnit za jiné. Takto můžeme hračky opakovaně střídat, čímž udržíme zájem zvířete a to se tak bude stále rozvíjet. Stačí najít vhodné pamlsky a hlavolamy naplnit. Například výcvikovými pamlsky z řady Play and Train, na výběr je ze tří příchutí:
Čichací koberečky – klidně můžeme využít kobereček do koupelny, který má vyšší dezén a umístit do něj pochoutky, pes má horší zrak a i když pochoutka trošku vykukuje, na první pohled ji nemusí vidět a tak hledá čichem.
2. HRY
Můžeme doma v bytě vytvořit zvířeti improvizované hřiště, je to hra velmi vhodná i pro štěňata. Třeba na podlaze v kuchyni - položíme na podlahu předměty, které seženeme po bytě, ideální jsou různé materiály: dřevěná destička, kus bublinkové fólie, papír, ve kterém nám přišel zabalený balík, rošt do trouby, stoličku, nebo třeba díl matrace, aby vzniklo vyvýšení, či balanční desku, na které normálně cvičíme sami. Kus plastové trubky je také báječný. Pak necháme zvíře, aby si terén prozkoumalo. Když se zvířeti nějaká překážka nelíbí, musí přemýšlet, jak se jí vyhnout nebo si na ni může i časem zvyknout. Na pořadí či směru využití překážek nezáleží. Je to stejné jako s dětmi na hřišti, když je necháváte, aby si hrály, kde se jim zlíbí. Mezi jednotlivá „stanoviště“ pak opět umístíme pochoutky.
Nebo si zahrajte na schovávanou. Je možné po bytě schovat pochoutky. Třeba za nohou židle, pod polštářem na gauči a dle výšky psa je možné jako skrýš využít třeba i prostor pod podsedákem na židli u jídelního stolu. Klidně se ale můžete držet při zemi: za rohem gauče, stolu, u okraje linky – pro nás je granulka viditelná, ale psa stojí velké čichové úsilí, aby ji našel. Opět můžeme pomoci tak, že dáme povel „hledej“ a k první granulce ho dovedeme. Stejně tak můžeme schovat i oblíbenou hračku, pak může být odměnou za nalezení, že si s ní společně pohrajeme. Jinak jsou odměnou samotné pochoutky. Slovní pochvala a pohlazení jsou samozřejmě na místě vždy. Hry může hrát i více psů najednou, ovšem pouze v případě, že spolu dobře vycházejí při běžném krmení a jsou na sebe zvyklí. To musí vyhodnotit chovatel!
Dále můžeme zmínit lízací podložky, které je ale vhodné používat pod dohledem, aby je pes nesnědl celé. Podložka může zvíře krásně zabavit třeba po dobu sprchování, nebo než doděláme nějakou domácí činnost, při které se zvířeti nemůžeme věnovat. Podložky jsou na trhu v mnoha tvarech a dají se naplnit měkkým krmivem.
Pokud Vás zajímají další tipy, jak psa v zimě zabavit, zaregistrujte se na https://myfitmin.cz/ a přečtěte si celý článek.