Nakupte Fitmin za nejvýhodnější ceny během Blackova Friday. Stačí zadat kód BLACK20 v 1. kroku košíku a 20% sleva je vaše.

Chcete svým pejskům rozumět jako nikdy dříve? Pracujte s konejšivými signály

Když psi komunikují mezi sebou, používají kromě hlasových projevů také nejrůznější znamení, která bychom mohli připodobnit k řeči těla. Tyto signály mají primárně zabránit vzniku konfliktu, zároveň ale tlumí stres a nervozitu a pes nám jimi může dát najevo například radost, stres nebo třeba omluvu. Naučte se rozpoznávat nejčastější konejšivé signály a vytvořte si se svým chlupáčem ještě silnější pouto než předtím.

Protože s námi naši psi nemohou komunikovat mluveným ani psaným projevem, kterému bychom my jako lidé rozuměli, je daleko těžší rozpoznat, co si myslí nebo co od nás v danou chvíli vyžadují. Základní signály, jako například vrtění ocasu nebo naježení hřbetu, jistě pozná každý majitel psa. Existuje ale řada dalších znamení, kterými se s námi psi snaží komunikovat.

Tereza Kaniova 2021_web (128 of 164)

Psí řeč těla popsala ve své knize Konejšivé signály norská cvičitelka psů Turid Rugaas. V knize autorka definovala přibližně 28 signálů, kterými nám chlupáč může dát najevo, že se mu něco nezdá nebo nelíbí. Mezi nejčastější projevy patří olizování, zívání, otáčení hlavy, odvracení pohledu nebo zvedání tlapky. „Pro mazlíčky jsou signály přirozenou řečí těla a je hlavně na nás, abychom jejich studiu věnovali čas, a mohli jim tak porozumět,‘‘ vysvětluje Tereza Kaniová, trenérka psů a ambasadorka značky Fitmin
a dodává, že je to investice, která se všem pejskařům rozhodně vrátí.

Význam signálů

Stejné signály mohou u psů značit různé věci. Olizování bývá většinou známkou úzkosti, nudy nebo strachu. Zároveň ale nemusí jít o žádný signál a pes se jen může snažit udržovat svou srst čistou. Je proto důležité být pozorný i k situacím, ve kterých pes určitý typ chování opakuje, případně k dalším přidruženým typům chování.

Tereza Kaniova 2021_web (123 of 164)

Mezi nejčastější signalizace patří rychlé olíznutí čumáku. Pes ho využívá například při hlazení, čímž upozorňuje, že je nespokojený. Pro uklidnění situace si zvířecí člen rodiny lehne břichem na zem. Vyjadřuje tím, že ho daná činnost nebaví nebo chce pauzu. Znamení je velmi často používání při hrách mezi psy.

Dalším velmi častým komunikačním prvkem je otáčení hlavy stranou, kdy se pes snaží vyhnout očnímu kontaktu. Například v situaci, kdy pes něco provedl a páníček mu chce vynadat, pes se očnímu kontaktu vyhýbá a hlavu natáčí stranou. Dává tím tak svému pánovi najevo podřízenost a svým způsobem i omluvu. „Pokud vás pejsek začne konejšit, pootočte hlavu a zrak na chvíli i vy. Tím mazlíčka uklidníte,“ radí Kaniová.

Tereza Kaniova 2021_web (53 of 164)

Každý páníček by měl studiu chování svého psa věnovat zvýšenou pozornost, a to už od štěněcího věku. Některé signály se totiž s pejskem táhnou celý jeho život,“ říká ambasadorka. „Tím, že budete umět svému psovi porozumět, ho nejen chráníte, ale dokážete tak vyčíst i jeho potřeby a pocity. Pes se vám za to rozhodně odmění,“ dodává trenérka psů.

Tereza Kaniova 2021_web (32 of 164)

Nejčastější příklady konejšivých signálů:

  1. Pootočení hlavy nebo těla
  2. Olizování nosu
  3. Zmrznutí nebo nehybnost
  4. Pomalé pohyby
  5. Vrtění ocasem
  6. Položení na břicho
  7. Zívání
  8. Mlaskání
  9. Postoj ke hře, tzv. poklona